Навчальна програма призначена для підготовки лікарів-спеціалістів за спеціальністю «професійна патологія» і є нормативним документом, в якому визначається зміст навчання на циклі спеціалізації, встановлюються вимоги до обсягу та рівня професійної підготовки фахівця.

            Мета навчання на циклі спеціалізації - підготовка лікарів-терапевтів відповідно до вимог кваліфікаційної характеристики лікаря-спеціаліста за спеціальністю «Професійна патологія».

Термін навчання на циклі спеціалізації - 3 місяці.

         Зміст програми охоплює весь обсяг теоретичних знань, умінь і практичних навиків, необхідних лікарю-спеціалісту - “профпатолог” для самостійної роботи з надання кваліфікованої допомоги. Програму побудовано за системою блоків. Основними блоками є 20 курсів програми. Курс - відповідно самостійна частина програми, в якій подано значну за обсягом теоретичну інформацію з певної галузі - професійної патології або суміжних дисциплін. Курси розбито на розділи. Для полегшення орієнтації у програмі та впорядкування інформації, що міститься в ній, курси і розділи закодовано.

В залежності від структури і умов роботи закладу післядипломної освіти, деякі курси (наприклад “спеціальні методи дослідження”) можуть викладатись на спеціалізованих кафедрах або комплексно – на кафедрах, де викладаються основні курси програми.

За додатковими програмами включено курси з військово-медичної підготовки, організації невідкладної медичної допомоги при надзвичайних ситуаціях, СНІДу та вірусних гепатитів, імунопрофілактики, імунології, радіаційної медицини, особливо небезпечних інфекцій, туберкульозу, гуманітарних аспектів клінічного мислення, протидії насильства в сім’ї, медичного права України.

         Навчальним планом циклу визначений контингент слухачів, тривалість їх навчання, розподіл годин, відведених на вивчення розділів навчальної програми.

         Програма передбачає наступні види занять: лекції, практичні заняття, семінари та самостійну роботу слухачів під керівництвом викладача.

         Під час навчання на кафедрі гігієни, епідеміології та професійних хвороб і суміжних кафедрах слухачі у відповідності з навчальним планом підвищують рівень теоретичної підготовки та оволодівають практичними навичками. Теоретична підготовка передбачає прослуховування лекцій та участь у семінарських заняттях. З найбільш актуальних тем програми слухачі готують реферати, які обговорюються на семінарах. На практичних заняттях слухачі під керівництвом викладача оволодівають передбаченими програмою циклу практичними навичками.

Для визначення рівня знань і навиків лікарів після кожного розділу програми проводиться проміжний контроль за комп’ютерною тестовою програмою або інший вид контролю за рахунок годин, передбачених на семінарські заняття. Для заключного іспиту використовують атестаційну комп’ютерну тестову програму, затверджену Міністерством охорони здоров’я України.

Лікарі, які закінчили навчання на циклі спеціалізації, підлягають атестації на визначення рівня знань та практичних навичок з присвоєнням звання лікаря-спеціаліста за спеціальністю “професійна патологія”.

У кінці програми подано перелік умінь та практичних навичок, якими повинен оволодіти лікар за час навчання на циклі спеціалізації, відповідно до кваліфікаційних вимог до лікаря-профпатолога та список рекомендованої літератури.